BANFF

Banff Festival History

O FESTIVALU

Banff Mountain Film Festival...

je mezinárodní filmová soutěž, kde jsou k vidění ty nejlepší snímky světa spojené s horskou tématikou. Filmový festival je vyvrcholením několika událostí včetně knižního festivalu a fotografické soutěže. Všechny tyto události se dějí v Banff Centre pod patronací jedné z hlavních kanadských kulturních a vzdělávacích institucí Mountain Culture. 

Festival poprvé začal v roce 1976...

a od té doby probíhá každý rok první listopadový víkend v malém horském městečku Banff, které se nachází na západu Kanady v provincii Alberta asi 130 km západně od Calgary. Město dalo jméno i nejstaršímu kanadskému národnímu parku (Banff National Park), který ho obklopuje a který je součástí dědictví UNESCO v rámci kanadských parků Skalistých hor.

Každoročně se do soutěže přihlásí asi 300 filmů...

z více než 35-ti zemí světa. Jsou mezi nimi snímky pořízené vysokoškolskými studenty i profesionálními týmy spolupracujícími se společnostmi jako je BBC a National Geographic. Komise do finále předem vybere zhruba 55 snímků, které se na festivalu promítnou. Mezinárodní filmová porota vybere nejlepší filmy a udělí jim ceny v osmi kategoriích: Velká cena, Lezení, Horské sporty, Horské prostředí, Kultura v horách, Krátký film s horskou tematikou (pod 15 minut) a Hraný film s horskou tématikou. Obecenstvo rozhodne o vítězi Ceny publika. 

Jakmile skončí filmový festival v Banffu, vstupují  nejlepší snímky na světové turné - Banff Mountain Film Festival World Tour. Na každé jeho zastávce vybírá pořadatelská organizace ty filmy, které nejlépe odpovídají místním zájmům. 

Turné začíná svou cestu na počátku listopadu...

v severní Americe, kde ho navštíví více než 100 tisíc lidí při 250 projekcích ve 175 městech. Největší návštěvnost má Sherbrooke a Quebec s 1600 návštěvníky na jedné projekci, dále pak Thunder Bay, Ontario, nebo Salt Lake City.  Kromě Severní Ameriky navštíví festival chladný Island i horkou Afriku. Festival navštíví více než 20 zemí v Evropě, Jižní Americe, Africe i Jižním Pacifiku. Španělské verze filmů se objeví v Ekvádoru, Kolumbii, Venezuele, Argentině, Mexiku, Španělsku i na zvláštním promítání v Santiagu a Portillu v Chile. 

2023/24 World Tour Films

BMFF nabízí večerní prezentace hostů festivalu, semináře, knižní veletrh, lezeckou stěnu, ukázku a prodej výrobků v oblasti horské kultury. Hosty festivalu v minulých ročnících byli např. Reinhold Messner, Sir Edmund Hillary, Alison Hargreaves, Henrich Harrer, Lynn Hill, Catherine Destivelle a Alex Lowe,  Sir Christian Bonington, Walter Bonatti, Ed Viesturs , Goran Kropp, Kurt Diemberger, Kitty Calhoun, Carlos Carsolio, Erik Weihenmayer,  Tashi Tenzing, Leo Dickenson,  Bubu Bole, Chris Sharma, Timmy O´Neil, Will Gad a mnozí další. 

Více informací o festivalu v Kanadě najdete na:  www.banffmountainfestivals.ca