Partneři
Prima Zoom Generální partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Hlavní partner
Prima Zoom Partner festivalu
Prima Zoom Hlavní mediální partner
Prima Zoom Hlavní mediální partner
Prima Zoom Mediální partner
Prima Zoom Mediální partner
Prima Zoom Mediální partner
Prima Zoom Mediální partner
Prima Zoom Mediální partner
Prima Zoom Mediální partner

Ohlédnutí – BANFF 2010

V neděli 24.10.2010 proběhl v pražském kině Aero

7. ročník  Banff Mountain Film Festival World Tour v ČR

 

 

Po dvouleté odmlce se opět uskutečnil Filmový festival Banff v České Republice. Ujal se jej nový  tým BANFF-CZ s.r.o. a přesunulo se jeho pořadatelské místo z Jičína do pražského kina Aero. Festival se konal v neděli 24.10.2010. Původně měl festival moderovat Vašek Žmolík, ale bohužel 2 dny před festivalem onemocněl, a tak jej zastoupil jeden z pořadatelů Petr Horký. Filmy společně s přednáškami hostů byly rozděleny do dvou bloků. Návštěvnost  byla opravdu vysoká, v odpoledním bloku se zúčastnilo kolem 280 diváků a na večerní blok jsme lehce předimenzovali kapacitu sálu a mohlo být až ke 400 diváků. Díky velké návštěvnosti, super kvalitě snímků a besed s hosty, byla vytvořena fantastická atmosféra.

 

 

 

Nechyběly i údivné pohledy nad extrémními výkony filmových aktérů.

 

 

 

Ve 13:00 proběhlo zahájení festivalu všemi pořadateli. Čechokanaďan Petr Ondráček „Vondras“, který v roce 2003 festival do Čech poprvé přivezl, moc chtěl dorazit i na tento znovuobnovený ročník osobně až z Kanady. Bohužel mu do toho skočila operace, a tak diváky zdraví na dálku jen z plátna.

 

 

 

 

(Kača Hlavová, Petr Horký, Soňa Boštíková, Pepa Šimůnek, Petr Ondráček)

Jako první se představil Marek Holeček, který svým poutavým vyprávěním, obrázky i videem dokázal diváky pěkně nakopnout. Přednáška byla zaměřená jednak na průřez jeho desetileté  lezecké kariéry  a jeho20 expedic, a také jeho poslední expedici v Pakistanu na Gasherbrum, kde po nezdařeném prvovýstupu se Zdeňkem Hrubým za 4 dny vysóloval cestou „JAPONSKÝ KULOAR“ na vrchol Gasherbrum 1.

 

 

 

Po přestávce se diváci mohli těšit na první promítací blok – Africa Revolutions Tour, Hack Your Shackles a Take a Seat. Největší divácký úspěch v tomto bloku sklidil snímek od Eda Stobarta a Dominica Gilla – Take a Seat, kde Dominic sám cestuje na tandemovém kole ze severu Severní Ameriky až na jih Jižní Ameriky. Cesta mu trvala 2 roky a 3 měsíce. Po cestě nabral přes 150 cestujících, se kterými se seznámil buď přes internet, nebo to byli náhodní stopaři či jen zvědaví dobrodruzi.

Před kanadským snímkem Hack Your Shackles byl na podium pozván zástupce z Velvyslanectví Kanady Michael Vlček. Ten přestavil program „ZAŽIJTE KANADU“, který umožnuje českým občanům ve věku od 18 – 35 let volně pracovat po dobu 1 roku na území Kanady. Poté vylosoval výherkyni batůžku s kanadskou vlaječkou.

 

 

 

 

Večerní program tentokráte zahájil paraglidista a extrémista Honza Škrabálek. Jeho přednáška byla o jednom z nejextrémnějších závodů této planety Red Bull X-Alps, kterého se Honza již 2x zúčastnil.

 

 

 

V druhém filmovém bloku byly k vidění snímky: Mt. Blanc – Speed flying, Crux, The Fine Line, World Record Waterfall. Dle očekávání největší úspěch sklidil pátý snímek First Ascent: Alone On The Wall. V tomto snímku je hlavním aktérem Alex Honnold, který v roce 2008 přelezl stylem „free solo“ 600 m vysokou stěnuMoonlight Buttress.

Ani o přestávkách se diváci nenudili. V předsálí kina probíhala výstava fotografií od známého lezeckého fotografa Pavla Žofky. Zástupce z ABS David Hanák předvedl funkci lavinového batohu.

 

 

 

Bylo možno navštívit stánky partnérů, ale také si diváci mohli zakoupit vlajky či trička od Tibeťana Tashiho nebo u Člověka v Tísni  výrobky z Namibie a přispět tak na tamější malou dílnu.

 

 

 

 

Na závěr každého  filmového bloku bylo provedeno slosování celkem o 20 hodnotných cen od partnerů Rock Point (stany a spací pytele), Lowa (trekové boty), CK Kudrna (2x slevový poukaz ve výši 5 000 Kč na zájezd s CK Kudrna), Vaude (3  batohy), Rock Empire ( helma, sedací úvazek), Warmpeace (trička Banff). Icebreaker (2 trička).

 

 

 

Co říci závěrem? Festival se opravdu povedl, moc bychom chtěli poděkovat kinu Aero, že nám umožnilo jeho realizaci v centru Prahy, především panu Velšovi a paní Kameníkové. No a samozřejmě všem partnerům, bez jejichž pomoci by rozhodně festival zrealizovat nešel. Dále pak spolupracovníkům z prodejny Namche a všem přátelům, kteří přiložili ruce k dílu. Tak Vám máváme a za rok opět Ahóóóój…

 

 

 

 (Kača Hlavová, Petr Horký, Soňa Boštíková, Pepa Šimůnek)